Sztuka Napoleona, czyli styl Empire w naszych domach

Sztuka towarzyszy nam w każdej dziedzinie naszego życia. Tak naprawdę, trudno się od niej odciąć. Przez wieki, twórcy tworzyli coraz to nowe i bardziej oryginalne style, które wykorzystywane były w architekturze, malarstwie, rzeźbiarstwie, meblarstwie a także w modzie.

Narodziny stylu Empire

Napoleon Bonaparte, wbrew temu co może się wydawać, był nie tylko znakomitym politykiem oraz mężem stanu, ale również wielbicielem i mecenasem sztuki. Pragnął on wyróżniać się na każdym polu, również na tym związanym z estetyką i sztuką. Nic dziwnego, że właśnie poprzez działalność artystyczną, chciał pokazać jak piękne i wyjątkowe jest jego Cesarstwo. Właśnie tak narodził się styl Empire, który bazował na antycznych wzorcach, rodem z Rzymu, Egiptu czy Grecji – l’empire w języku francuskim oznacza właśnie cesarstwo, imperium. W czasach panowania Bonaparte nastąpiły znaczące dla historii świata odkrycia geograficzne, związane z eksploracją południa Europy, dlatego też wzorowanie się na sztuce tych krajów było jak najbardziej oryginalne i unikalne jak na ówczesne lata.

Czym charakteryzuje się styl Empire?

Główną cechą stylu Empire jest osiągnięcie swoistej równowagi pomiędzy prostotą, a bogatą ornamentyką. Oprócz tego, niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniej symetrii, oraz monumentalności tak charakterystycznej dla śródziemnomorskiej sztuki. Jeżeli chodzi o odbiór bardzo ważne jest, aby meble tworzone w tym stylu roztaczały wokół siebie aurę bogactwa, elegancji oraz luksusu.

Architektura Empire

Nie każdy daje sobie sprawę, iż wiele z europejskich symboli architektonicznych, jest doskonałym przykładem stylu Empire. Na ich szczycie z całą pewnością plasuje się piękna i majestatyczna ikona Francji, jaką jest Łuk Triumfalny mieszczący się w Paryżu. Inny znany łuk wykonany w stylu Empire, to Łuk Triumfalny stojący na Polach Elizejskich. Przykłady takiej architektury można znaleźć również w Polsce – na przykładzie pałacu rodziny Brunszwickich w Kołobrzegu.

Empire w pomieszczeniach

Co ciekawe, styl ten jest również bardzo popularny w meblarstwie. Meble Empire charakteryzują się dużą ilością różnego rodzaju rzeźbień, fresków i tym podobnych dekoracji. Na ogół nawiązują one do antycznej ornamentyki, dlatego patrząc na nie możemy poczuć się jak przeniesieni w czasie i w miejscu. Emblematy występujące na tego rodzaju meblach często przedstawiają starożytne, mityczne postaci takie jak sfinksy czy uskrzydlone gryfy. Oprócz tego, bardzo popularne są motywy roślinne, różnego rodzaju rozety czy girlandy.

Empire w ArtDecor24

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, wprowadziliśmy do sklepu asortyment nawiązujący do tego jakże interesującego stylu. Teraz dzięki pięknym porcelanowym wazom, antycznym fotelom czy innym stylowym dekoracjom, możemy sprawić, że nasz dom będzie przypominał luksusowy pałac Napoleona. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *