Styl Prowansalski

Styl prowansalski wywodzi się z Francji i utożsamiany jest przede wszystkim z delikatnością, prostotą, świeżością i szczyptą romantyzmu. Charakterystyczne są dla niego subtelne wzory kwiatowe, zwiewne tkaniny oraz w głównej mierze pastelowe barwy natury takie jak lawenda, oliwka, beże, brązy i przytłumiona żółć. Styl prowansalski wyróżnia także cała masa ozdobnych elementów w formie dekoracyjnych malowideł, rzeźbień czy napisów.

Styl prowansalski w pigułce

Kamień i ceramiczne dachówki

Domy wykonane z lokalnego wapienia lub piaskowca, niekiedy tynkowane i malowane. Ozdobione piękną ceramiczną dachówką hugenotką. Podłogi pokrywa kamień lub terakota.

Nasycone kolory natury

Świeże i delikatne. Kolory tego stylu to przede wszystkim żółty, lawendowy fiolet, niebieski, oliwka i brązy. Takimi barwami malowane są ściany wnętrz, które dodatkowo podkreśla pasmo przecieranej bieli  pokrytej wapnem.

Sprzęty z kutego metalu,z drewna czereśni i orzecha

Do produkcji mebli używa się najczęściej  kutego żelaza i  drewna drzew owocowych. Subtelnie rzeźbione, udekorowane motywami kwiatów, winogron, wstążek i kłosów zbóż.

Kreton i pikowania

Bardzo popularną tkaniną stylu prowansalskiego jest kreton w ciepłych kolorach, o geometrycznych i kwiatowych wzorach. Jednak najczęściej używane jest boutis czyli pikowana, haftowana narzuta, wykonana z bawełny i wypychana watą.

Pastelowa ceramika

Porcelana z południa Francji zdobiona jest  żółcią, zielenią, szmaragdem, czasem bielą połączoną z  kobaltem. Motywy dominujące to girlandy i koronki. Najsłynniejsza porcelana pochodzi z regionu Moustiers.

Pęki suszonych ziół

Suszenie i zawieszanie na belkach takich ziół jak rozmaryn, tymianek, cząber jest prowansalską tradycją. Dzięki temu zwyczajowi znajdują się  zawsze pod ręką. Jednak Prowansja w głównej mierze  lawenda. To z niej robione są kosmetyki, potpourri,  sorbety i jasnożółty, wonny miód.

Ogród z donicami

Przy domach nie ma trawników, są drzewka oliwne, żwir i kamienie. Ozdobę tego pleneru stanowią ceramiczne donice wypełnione kwiatami i ziołami. To one tworzą prawdziwy i niepowtarzalny prowansalski ogród.

Sklep artdecor24.pl zafascynowany stylem prowansalskim wprowadził do swojej kolekcji niepowtarzalne wzory ozdób ogrodowych i  kuchennych. Poniżej galeria zdjęć. Zachęcamy do obejrzenia pełnej oferty na naszej stronie www.artdecor24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *