Rękodzieło i ozdoby do domu

Potrzeba matką wynalazku, słowa jakże uniwersalne przyświecać będą każdemu pokoleniu, jakiekolwiek by nie było i czego by nie wymyśliło. Kiedy dzięki przemysłowi wzrost produkcji był bardzo dynamiczny, przestano przejmować się wyrobami manufakturowymi, domowymi, ręcznymi. Wracają one do łask dopiero teraz, często osiągając ceny dużo wyższe niż produkty prosto od producenta z najwyższej półki. Co czyni je wyjątkowymi? Oryginalność.

Co można wykonać ręcznie?

Odpowiedź jest prosta – wszystko. Wszystko tak, jak kiedyś wszystko było ręcznie robione. Z tym że dzisiaj raczej ceni się artykuły dekoracyjne, choć meble wyplatane z rattanu czy wikliny, to także najczęściej robótki ręczne. Do robótek ręcznych przynoszących wnętrzom ciekawe ozdoby domu znajdują się także obrusy robione na szydełkach, czy serwety zdobione haftem richelieu. Wiele przedmiotów wykonuje się także z gliny, a ostatnio sporą popularność ma wykorzystywanie papieru do produkcji chociażby ozdobnych ramek na zdjęcia, kartek okolicznościowych, zaproszeń czy albumów. Kupując lub nawet wykonując samemu takie ozdoby, wzbogaca się wystrój domu o coś oryginalnego, czego raczej znajomi posiadać nie będą.

Inne wyroby rękodzielnicze.

Bardziej profesjonalni artyści, mający specjalne studia artystyczne, wykonują np. na zamówienie abażur, czy inne formy szklane. Inni z kolei dokonują specjalnych odlewów, produkują artykuły dekoracyjne z metali. Dzisiaj wyroby rękodzielnicze to już nie tylko manufaktura zastąpiona przez przemysł. Teraz to jedna z dziedzin prawdziwej, choć domowej, związanej z folklorem, sztuki.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *