Lustereczko powiedz przecie… – czyli, dlaczego człowiek nie może żyć bez lustra?

Lustro jest przedmiotem, który towarzyszy człowiekowi od starożytności. Już wiele wieków temu ludzie korzystali z jego zalet. Dzięki niemu mogli się przeglądać, podziwiać swoje twarze, zobaczyć jak się zmieniają. Oczywiście początkowo były one dostępne jedynie dla bogatych ludzi, dworzan czy szlachciców, jednak z czasem rozwój rzemieślniczy i technologiczny sprawił, iż niewielkie lusterka stały się towarem dostępnym dla ogółu.

Do dziś, lustro jest niezwykle ważnym przedmiotem dla każdego człowieka. Jest ono nie tylko bardzo praktyczne – kto jest sobie w stanie wyobrazić życie bez lustra! – ale również bardzo istotne, jeżeli przywiązujemy wagę do estetycznego wyglądu naszego domu.

Gdzie najczęściej umieszczamy lustra?

Z całą pewnością, głównym pomieszczeniem, gdzie je wieszamy jest łazienka. Codziennie poświęcamy sporo czasu na zadbanie o higienę osobistą oraz o swój wygląd, a lustro umieszczone w łazience bardzo w tym pomaga. Możemy się w nim przeglądać, poprawiając makijaż czy fryzurę, goląc się czy po prostu sprawdzając jak wyglądamy. Oprócz tak istotnego zastosowania w łazience, lustro warto umieszczać również w innych pomieszczeniach w domu.

Dlaczego?

Lustra w znaczący sposób mogą wpłynąć na wizualny odbiór całego pomieszczenia w którym są zawieszone. Mogą przyczynić się do optycznego powiększenia jego powierzchni, do wyrównania krzywych ścian czy też do skrócenia za długich korytarzy. Oczywiście wszystko to oddziałuje jedynie na płaszczyźnie wizualnej – nasza percepcja wzrokowa daje się oszukać, dzięki czemu umieszczając lustra w odpowiednich miejscach możemy osiągnąć zaskakujące efekty! Wspominając o takiej zalecie luster, nie można zapomnieć o tym, jak istotne były one w feng shui, czyli w starożytnej, chińskiej sztuce harmonijnego urządzania różnorakich przestrzeni. Lustra – umieszczone w konkretnym miejscu i odpowiednich wariacjach – w wierzeniu tej praktyki, miały na celu odpędzić złe duchy, przy jednoczesnym przyciąganiu dobrej energii. Do dziś wielu dekoratorów korzysta z rad, które zostały zapoczątkowane przez starożytnych chińskich mistrzów.

Walory estetyczne

Przy wszystkich korzyściach wynikających z wieszania luster, nie można pominąć kolejnej ważnej zalety – aspektu dekoracyjnego. Obecnie lustra posiadają zachwycające ramy, unikatowe kształty czy dodatki w postaci wieszaków, kwietników, ramek na zdjęcia i tym podobnych. Dzięki takiej ogromnej różnorodności, pełnią one bardzo istotną funkcję aranżacyjną. Wiesza się je po to, aby przystroić całe wnętrze, nadać mu unikatowego wyglądu oraz charakteru. Piękne, duże lustro zawieszone na ścianie z całą pewnością przyciąga naszą uwagę, a jednocześnie jest praktycznym rozwiązaniem.

ArtDecor24 dbając o aranżacje wnętrz swoich klientów, posiada w ofercie bardzo szeroki i zróżnicowany asortyment luster. Wśród naszej oferty znajdą Państwo lustra rustykalne, barokowe, czy prowansalskie. Są tu lustra nadające się do zawieszenia na ścianie, duże lustra stojące oraz takie, które udekorują szafkę czy stół. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą kolekcją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *