Candy Bar dla Każdego

http://fashionelka.pl/wp-content/uploads/2014/08/sodki-kcik.jpg

Ciasta, ciasteczka, muffinki, cukierki… Pewnie właśnie widzisz przed swoimi oczami swoje ulubione słodycze i już niemal czujesz ich smak. W końcu – kto nie lubi słodkości? Nawet jeśli sam nie należysz do łasuchów, to podczas organizowania jakiegokolwiek przyjęcia musisz zadbać o coś słodkiego dla gości. Candy Bar, czyli stół deserowy, to najmodniejszy sposób serwowania słodkich przekąsek. Możesz przygotować go samodzielnie. Jak? Oto kilka podpowiedzi.

Logistyka
Pierwszym krokiem w stworzeniu Candy Baru jest wybór odpowiedniego stołu. Przelicz ilość porcji deserów „na głowę” i uzyskasz odpowiedź na trudne pytanie „.ile?”. Dorzuć kilka „wolnych” porcji, aby uniknąć stresu związanego z brakami, ale zachowaj umiar. Dzięki niemu zaoszczędzisz i unikniesz marnowania jedzenia. Teraz bez trudu wybierzesz odpowiedni stół deserowy. W końcu wielkość stołu zależy przede wszystkim od ilości słodyczy, jakie mają na nim zagościć.

Ekspozycja
Kolejnym punktem podczas przygotowań będzie wybór miejsca, w którym ustawisz Candy Bar. Stół deserowy najlepiej umieścić z boku, przy jednej ze ścian sali. Zadbaj, aby jego położenie nie blokowało przejść, a jednocześnie umożliwiało wygodne korzystanie na zasadzie szwedzkiego stołu.

Wybierz styl
Styl stołu deserowego powinien korespondować z aranżacją głównego stołu, który stanowi centrum miejsca spotkania. Nieważne, w jakim stylu będzie urządzona sala – do każdej aranżacji można stworzyć idealny Candy Bar. Pamiętaj: stół nie musi być piękny sam w sobie. W końcu od czego są obrusy i serwetki?

Słodkie Menu
Teraz czas na najprzyjemniejsze zadanie: wybór słodkości do Twojego Candy Baru. Znasz preferencje gości? Świetnie! W myśl zasady „dla każdego coś dobrego” możesz zadbać, aby każdy mógł znaleźć deser dla siebie. Mała podpowiedź: słodycze mogą być dopasowane nie tylko do gustów smakowych, ale i stylistycznych. Odpowiednia kolorystyka, przemyślane kształty i jadalne dekoracje pomogą stworzyć harmonijną całość z otoczeniem Candy Baru.

Patery, Półmiski i Miski
Na pewno wiesz, że sposób prezentacji dań ma wpływ na odczuwanie potrzeby ich zjedzenia. Dlatego jeśli chcesz, aby Twój Candy Bar cieszył się powodzeniem wśród gości, postaw na piękne patery, półmiski i miski, na których zaserwujesz słodkości. Pomocne mogą okazać się również fantazyjne słoiki lub urocze koszyczki na ciastka i cukierki. Nie zapomnij o odpowiedniej liczbie łopatek, łyżek, szczypców – wszystko po to, aby ułatwić gościom nakładanie porcji.

Detale mają moc
Ostatnia pozycja na naszej liście to dekoracje stołu. Podstawowe już masz. Są nimi tekstylia i zastawa stołowa. Jednak nie poprzestawaj na tym. Dobierz idealne dekoracje w postaci świeczników, małych figurek, wstążek, papierowych rozet i kwiatowych kompozycji. Dzięki nim każdy zobaczy, że Twój Candy Bar to nie dzieło przypadku, ale przemyślana część przyjęcia.

Wesele, kinder party, jubileusze, urodziny, imieniny… Nie ma przyjęcia bez słodkości. Warto zadbać, aby goście mogli cieszyć się ciastami i innymi specjałami przez cały czas. Zamiast stawiać wszystko na głównym stole, możesz przygotować w tym celu specjalne miejsce. Dzięki Candy Bar nie tylko zyskasz przestrzeń na inne dania. Możesz uczynić z niego atrakcję i dekorację, która podkreśli wyjątkowy klimat spotkania. A zatem – udanej zabawy z Candy Barem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *